03.04 “ESG väikeettevõtjale”
Autor: Kertu Liebert
Veebinari modereeris Riina Eedra (kestlikkuse juht), külalisteks olid Anu Ruul (kestliku innovatsiooni strateeg) ja Marika Taal (Rahandusministeerium).
ESG – ehk keskkond, sotsiaalne vastutus ja juhtimine – pole ainult suurte ettevõtete teema. Väike- ja keskmise suurusega ettevõtjad (VKEd) seisavad samuti valikute ees, kuidas kestlikkust oma tegevustes mõtestada ja mõõta. Paljud ettevõtted juba teevadki ESG-ga seotud tegevusi – lihtsalt teadvustamata, et see ongi ESG!
Olulised mõtted ja soovitused väikeettevõtjale:
- Aruandluskohustus kehtib suurtele (ja ka see on muutustes), kuid väikeettevõtted võiksid ESG tööriistu kasutada enda kasuks: mõista riske, hinnata mõjusid ja otsida võimalusi.
- Alusta oluliste teemade kaardistamisest – ära püüa teha kõike, vaid keskendu sellele, mis on Sinu ettevõttele tähenduslik.
- ESG võib olla konkurentsieelis, eriti eksporditurgudel (nt Hollandis, Taanis, Põhjamaades), kus kestlikkus on muutunud standardiks.
- LCA ehk elutsükli hindamine muutub aina olulisemaks – see annab mõõdetud aluse öelda, kelle toode või teenus on kõige kestlikum.
- Ilma andmeteta ei saa juhtida – numbrid ja mõõtmine on võitlusvõime alus.
- Keskkonnadividend – mõtteviis, et me ei võta kogu kasumit täna välja, vaid panustame, et ka tulevastel põlvedel oleks elamisväärne keskkond.
- ESG ei ole “mõttetu roheteema”, vaid äri jätkusuutlikkuse tuum – vesi, pinnas, ressursid on meie ettevõtluse alus.
- KIK ja EIS pakuvad tuge ja rahastust rohepöördeks – näiteks EIS pakub tootmisettevõtetele kuni 200 000 euro suurust rohetoetust.
Kuidas alustada?
- Leia enda võidukohad – kus teed juba täna hästi ja kus saad veel areneda.
- Vaata ESG standardeid kui 10 võimalust innovatsiooniks – mitte kui kohustusi.
- Mõtle suurelt, aga alusta väikestest sammudest – iga liigutus loeb.
- EISi kodulehel on tööriist kestlikkuse hindamiseks; Kliimaministeeriumi lehelt leiab CO2 jalajälje kalkulaatori põhja.
Anu Ruul “Me ei mõista sageli, kui palju me keskkonda kasutame – aga kui tahame, et midagi muutuks, tuleb meil teadlikult hakata muutuma. Kestlikkus ei juhtu iseenesest – selleks on vaja ressursse, juhtkonna mandaati ja süsteemset tegutsemist.”