Millest on tehtud plast?
Autor: Kai Klein
Mis on plast?
Plasti toodetakse peamiselt fossiilkütustest, kuid mingil määral juba ka taastuvatest toormaterjalidest. Plastid on polümeerid, millele soovitud omaduste andmiseks lisatakse erinevaid kemikaale. Mõned neist lisanditest võivad toote lagunemis- ja vananemisprotsesse ennetada või aeglustada, kaitstes selliselt plasti ümbritsevate keskkonnamõjude eest.
Milliseid lisandeid kasutatakse?
Kasutatavad lisandid sõltuvad soovitud omadustest. Sagedaseimad on värvained, stabilisaatorid, pehmendajad ja leegiaeglustid. Kui palju lisaaineid kasutatakse, sõltub konkreetsest plasti liigist ja selle nõuetest. Mõne liigi puhul on lisandeid vaid 5% (näiteks polüetüleen), aga võib olla ka kuni 80% (nagu polüpropüleeni ühendid). Lisandite kogus võib erineda ka ühe ja sama plasti liigi piires.
Lisanditel on nii soovitud kui ka soovimatuid omadusi. Nii mõnedki lisandid on ohtlikud meie tervisele ja keskkonnale. Kemikaalid võivad plastist välja lekkida, sest ei ole plasti molekulaarahelate põhistruktuuriga kindlalt seotud. Lekkides võivad need lisandid sattuda meie toitu, elusolenditesse ja keskkonda.
Millist liiki plasti kasutame?
Me kasutame väga palju erinevaid plaste. Kasutatavaid plastpakendeid aitab liigitada neile märgitud tunnuskood. Kahjuks kasutatakse koode peamiselt pakenditel ning mitte kõikidel meie poolt kasutatavatel toodetel. Seega ongi vahel keeruline mõista, millist plasti kasutame.
Plasti liiki aitab tuvastada ringlussevõtukood ehk vaigu tunnuskood (Resin Identification Code). Ringlussevõtukoodi – kolmnurkne noolesümbol ning number (või tähekombinatsioon) – kasutamine on senini vabatahtlik, kuid aitab kaasa plasti ringlussevõtule. Koodid 1-6 viitavad kindlale segamata plastiliigile, numbriga 7 tähistatakse teisi plastiliike (segusid).
Millega peaks arvestama ettevõtja
Kui kasutame oma ettevõttes plasti, eriti toiduga kokkupuutes, on väga oluline, et see oleks võimalikult ohutu ning just selleks otstarbeks mõeldud. Tasub kohe sellele teemale pisut rohkem tähelepanu pöörata, sest ümber ja uuesti tegemine on alati kulukam.
Kasutatud allikas: https://bef.ee/wp-content/uploads/2023/08/PlasticEST_210x210mm_veeb.pdf
Vaata ka:
“Naised ettevõtluses-roheline ja hooliv maailm” programmi raames loodud veebinari:
*Plast – hea või halb? *Ohtlikud ained – mis need on ja kuidas me nendega kokku puutume *Mida teevad ohtlikud ained meie tervisele ja keskkonnale? *Kas ja kuidas seadusandlus meid kaitseb *Mida saame teha ise, et vähendada kokkupuudet ohtlike ainetega.