Kemikaalide kasutamise ABC ettevõtjale
Autor: Kai Klein
Paljudes ettevõtetes kasutatakse erinevaid kemikaale lõpptootele soovitud omaduste andmiseks. Seejuures on ettevõtjad kohustatud kaitsma nii tarbijaid, töötajaid kui ka keskkonda võimalike kemikaalidega seotud ohtude eest.
Kemikaalidega toimetamisel tuleb lähtuda ennetamise põhimõttest ning selleks peab ettevõtjal olema ülevaade kasutatavatest kemikaalidest.
Vastavalt kemikaaliseadusele on kemikaal aine või ainete segu REACH-määruse tähenduses.
Kemikaalide ohutuskaart
Ettevõtjal peab olema ülevaade enda poolt kasutatavatest kemikaalidest ning sellest, millised neist on ohtlikud. Igal kasutataval ohtlikul kemikaalil peab olema ohutuskaart, mis annab ülevaate kemikaalist, selle omadustest, ettevaatusabinõudest jne. Ohutuskaart on üks peamiseid aluseid korrektseks kemikaalide arvestuseks ning selle peab kemikaaliga kaasa andma tootja või tarnija. Kemikaalide arvestus annab põhjaliku ülevaate ettevõttes kasutatavatest kemikaalidest.
Kemikaalide register
Kemikaalide registriks nimetatakse lihtsamat või keerulisemat andmebaasi, kus on kirjas kõik kasutatavad kemikaalid. Lisaks sellele saab sealt kätte kogu asjakohase teabe kemikaalidega seonduvate ohtude, ohutu käitlemise, tarnijate ning selle kohta, kuidas ja milleks seda keemiatoodet ettevõttes kasutatakse. See on oluline töövahend kemikaalide haldamisel, struktureerimisel ning vajadusel ka riskianalüüsi, aruandluse jm koostamisel.
Riskianalüüs
Ettevõttes, kus kasutatakse ohtlikke kemikaale, on asjakohane teostada ka riskianalüüs, mis aitab ennetada negatiivseid mõjusid töötajatele, tarbijatele ning keskkonnale. Riskide vähendamise võimalusi on mitmeid, alates korrektsest ladustamisest, kasutamisest, ohutusnõuete järgmisest, kuni ohtlike ainete asendamiseni.
Jäätmekäitlus
Paraku võivad kasutatavad kemikaalid muutuda ka jäätmeteks ning paljudel juhtudel on tegemist ohtlike jäätmetega. Kemikaalide sisaldus jäätmetes võib olla üheks põhjuseks, miks jäätmed klassifitseeritakse mitteohtlikeks ja ohtlikeks. Nõuded ohtlike jäätmete ladustamiseks ja kõrvaldamiseks on karmimad kui mitteohtlikel jäätmetel. Seetõttu on oluline jäätmete hulka maksimaalselt vähendada ning otsida võimalusi materjalide ja ainete taaskasutamiseks.
Kõik eelpool nimetatud kemikaalide kasutamisega seotud aspektid – ohutuskaart, register, riskianalüüs, jäätmed – on omavahel seotud ning nende kõigi rakendamisel on võimalik saavutada ohutum tootmisprotsess ja toode.
Loomulikult on riskide maandamiseks oluline ka üldine teadlikkuse tõstmine kemikaalide valdkonnas. Lisaks erinevate juhendite ja infotahvlite koostamisele on oluline läbi viia ka valdkonnaga seotud teemadel koolitusi, regulaarselt meelde tuletada ohutusnõudeid ja läbi viia õppusi.
Loe lisaks:
https://www.fitreach.eu/index.php/et/content/kemikaalid
https://www.tooelu.ee/et/108/kemikaalid
https://www.tooelu.ee/et/108/kemikaalid#kemikaali-ohutuskaart
https://www.fitreach.eu/index.php/et/content/kemikaalide-haldamine
Vaata ka:
“Naised ettevõtluses-roheline ja hooliv maailm” programmi raames loodud vebinari
*Plast – hea või halb? *Ohtlikud ained – mis need on ja kuidas me nendega kokku puutume *Mida teevad ohtlikud ained meie tervisele ja keskkonnale? *Kas ja kuidas seadusandlus meid kaitseb *Mida saame teha ise, et vähendada kokkupuudet ohtlike ainetega.
Loe ka Rohejuhendit Roheettevõtjale