17. oktoobril 2024 alustas Eesti Loodusmuuseumis viiendat hooaega üle-eestiline naisettevõtjatele suunatud programm “Naised ettevõtluses – ROHELINE JA HOOLIV MAAILM”
Autor: Jolan Henriette Koduvere
Sel aastal on naistel võimalik osaleda roheettevõtluse äriarendusprogrammis, mille raames saadakse praktilisi oskusi ja mentorite tuge toote/teenuse arendamise erinevates etappides. Programm koosneb nii registreerunutele mõeldud 10-kuusest äriarendusprogrammist, kui ka harivatest veebinaridest. Lisaks keskendutakse sel hooajal rohesaadikute koolitamisele, toetamisele ja inspireerimisele. Programmi toetab Coca-Cola Fond ja läbiviijaks on EENA (Eesti Ettevõtlike Naiste Assotsiatsioon).
Kestliku tegevuse alus on kestlik mõtteviis
Oma rohelise ettevõtluse teekonda ja lugu jagas Kristiina Dreimann, TVO (Tootjavastutusorganisatsioon) juhatuse liige, kes teadis juba varakult, et tema soov on tegutseda valdkonnas, mis aitab ühiskonnal edasi areneda. TVO on taaskasutusorganisatsioon, kes tegeleb pakendijäätmete kogumise ja ringlussevõtu korraldamisega Eestis. Jäätmekäitlusvaldkonnas on protsessid muutumises ja väljakutsetega tuleb hakkama saada ning nendega kaasas püsida. Kristiina tõi välja, et TVO pole kunagi mõeldnud endast kui roheettevõttest, aga nad on pidevalt püüelnud selle poole, et kasutatud ressursse väärindatakse ja uusi ressursse võimalikult vähe kasutusele võetakse. Küllap on selline käitmumismuster omane paljudele roheettevõtjatele, kelle jaoks on jätkusuutlik käitumine ja mõtlemisviis iseenesest mõistetav. Kristiina leiab, et iga loodava ettevõtte eesmärk võiks olla maailma kuidagi paremaks muuta, kui teeme seda väikse jalajäljega ja kestlikult, siis on iga ettevõte roheettevõte. Kuidas edukaks roheettevõtjaks saada? Kristiina lähtub kolmest alustalast. Alati tuleb püüelda selle poole, kuidas saaks midagi veel paremini teha. Koostöös peitub võlu ja koos jõuame kaugemale. Tuleb olla julge – julgus uskuda, et paremini on võimalik, julgus olls eeskuju, julgus käia oma rada.
Naised on muutuste loojad
Programmi algataja ja eestvedaja Siiri Tiivits-Puttonen tõi välja tõsiasja, et vaid 30% kõikidest ettevõtjatest on naised ja just naised on roheettevõtete loojad ning seega suures plaanis ka muutuste loojad ja edasikandjad. Millised on väljakutsed ja kuidas programm neid lahendada aitab? 2023. aastal viidi programmi raames läbi uuring „Rohepööre ja naisettevõtjad”, milles selgus, et üks suurimaid väljakutseid nii Eestis kui ka kogu maailmas on roheettevõtluse konseptsiooni tõlgendamine. Roheettevõtluse konseptsiooni ümber valitsev segadus ja laiem roheülemineku teemade kommunikeerimine Eestis vajab selget ja läbipaistvat kommunikeerimist, kuna tarbijad ja ettevõtjad, kes ei ole selle teemaga sügavuti kursis, näevad selles pelgalt bürokraatiat ja rahaliste ressursside raiskamist. Programmi eesmärk on laiendada naisettevõtjate kogukonda, kes loovad rohelisi ettevõtteid või muudavad olemasolevad ärimudelid rohelisemaks. Lisaks inspireerida naisettevõtjaid olema oma kogukonnas rohelise mõtteviisi eestvedajad.
Kuidas seda teeme? Programmi raames toimub rohesaadikute koolitusprogramm, mille eesmärk on kogukonnaliikmetele ja tulevastele roheettevõtluse mõjuisikutele anda oskused ja juhised, kuidas oma mõju, eeskuju, näiteid ja kaasuseid edendada ja seeläbi positiivseid muutusi ellu viia. Rohesaadikute programmi eestvedaja Ester Eomois rõhutas, et programmi lõppedes on meil palju esirea naisi, kes on eestkõnelejad ja julgevad oma ideid välja öelda ja ka ellu viia.
Edulood
2024. aasta programmi patroon on Janet Väärtnõu – inspireeriv naisettevõtja, kes juhib Saaremaal asuvat Pidula Wakeparki – Eesti esimest Green Key sertifikaadiga turismiatraktsiooni, mis pakub jätkusuutlikke ja keskkonnasõbralikke vaba aja veetmise võimalusi. Janet osales programmis 2023. aastal ja lisaks oli ta Eesti Ettevõtlike Naiste Assotsiatsiooni aasta naine 2023 tiitli nominent. Janet leiab, et sellist programmi on ammu vaja olnud, sest naised saavad koos töötates niivõrd palju tuge ja jõudu. Iga muutus võtab aega – naised on roheteemade eestvedajad ja 10 kuu tulemus on kindlasti ootamist väärt.
Oma lugu programmis osalemisest jagas ka 2023. aastal programmis osalenud Erle Raudsepp, IT ettevõtte Devdelux asutaja ja juht. Erle tõdeb, et IT sektoril on väga suur jalajälg, mida võrreldakse lausa lennundusega. Seega on äärmiselt oluline mõelda läbi konkreetsed sammud, mida teha ja kuidas seda jätkusuutlikult teha. Erle jaoks on ettevõtluses olulised inimesed, keskkond ja väärtus. Inimesed, kellega me koos töötame, kellel on ühine eesmärk ja mõtteviis. Millist mõju me keskkonnale avaldame ja millist väärtust maailma loome.
Kui naised üksteist toetavad, siis imed juhtuvad – tõestame koos, et roheliselt on võimalik!
Täname ettevõtet, tänu kellele sündmus võimalikuks sai: Eesti Loodusmuuseum.