Euroopa Liit sammub vastutustundlikuma ettevõtluse suunas
Kokkuvõte: Jolan Henriette Koduvere
Euroopa Liidu algatus vastutustundlikuma ettevõtluse suunas paneb ettevõtted üle kogu maailma oma keskkonna-, sotsiaal- ja juhtimismõju hindama ning selle kohta aruandeid esitama. Kestlikkusaruande eesmärk on, et ettevõtted teeksid endale ja oma äripartneritele selgeks, milline on nende tegevuse keskkonnajälg, tegevuse sotsiaalne või juhtimisalane mõju. Kui alguses kehtestati kohustus vaid suurtele börsi- ja finantsettevõtetele, siis nüüd laieneb see järk-järgult ka teistele suurematele ja isegi väikestele ettevõtetele. Euroopa Liit on loomas standardeid, mille järgi saaksid ka väikese ja keskmise suurusega ettevõtted oma keskkonna-, sotsiaal- ja juhtimismõju hinnata. Kestlikkusaruande täitmine pole neile küll otseselt kohustuslik, kuid see mängib rolli näiteks siis, kui tehakse koostööd rahvusvaheliste suurettevõtetega. See märkimisväärne muutus tõotab mõjutada tuhandeid ettevõtteid üle Euroopa.
Väikeettevõtete jaoks võib selline kohustus esmapilgul koormav tunduda. Suurenenud halduskoormus võib nende majandusnäitajatele negatiivselt mõjuda ning ettevõtted võivad seetõttu oma tegevust vähendada või isegi sulgeda. Kuigi kestlikkusaruandluse koostamine võib esmapilgul keeruline ja kulukas tunduda, võib see ettevõtetele tegelikult kasu tuua, aidates neil oma mõjusid ja riske mõista ning seeläbi tulevasteks väljakutseteks valmistuda.
Euroopa Liit pakub ettevõtetele toetust ning on välja arendamas digilahendusi, mis peaksid aruandluse protsessi lihtsustama. Ühtsed standardid ja vormid aitavad nii suurte kui ka väikeste ettevõtete tegevust hõlbustada. Lisaks võivad digilahendused oluliselt vähendada ettevõtete halduskoormust, muutes andmete kogumise ja aruandluse protsessi kiiremaks ja tõhusamaks.
Kestlikkusaruandlus aitab ettevõtetel astuda samme vastutustundlikuma ja jätkusuutlikuma ärimudeli poole. See on oluline samm ettevõtluse suunas, mis on kooskõlas Euroopa Liidu eesmärgiga majandus keskkonnasõbralikumaks ja jätkusuutlikumaks muuta. Ühtlasi võimaldab see ettevõtetel paremini mõista nende tegevuse mõju keskkonnale, ühiskonnale ja juhtimisele ning seeläbi saavutada pikaajalisemat edu ja jätkusuutlikkust.
Euroopa Liidu suunamuutus keskkonnasäästlikuma ettevõtluse poole seab ettevõtetele uusi kohustusi, kuid samas avab see ka võimalusi jätkusuutlikumaks ja vastutustundlikumaks tegutsemiseks, toetades nende pikaajalist edu ja jätkusuutlikkust.