5 ideed, kuidas vähendada ökoloogilist jalajälge büroos
Autor: Ingrid Eomois
Kliendid ja ettevõtete töötajad on järjest teadlikumad keskkonnasõbralikkuse vajalikkusest. Iga ettevõte ja organisatsioon peaks alustama teadlikkuse kasvatamisega just omaenda kontorist. Ökoloogilise jalajälje vähendamine aitab organisatsioonil suurendada kliendibaasi ja muidugi panustada töötajate heaolusse ja keskkonnasõbralikku ühiskonda.
Rakendades praktilisi meetmeid, saate toetada meie planeedi tervist ja säästa raha.
1. Taaskasuta ja võta ringlusesse!
Enamikku kontoris tekkivaid jäätmeid saab taaskasutada. Viige oma kontoris sisse põhjalik taaskasutamise ja ringlussevõtmise programm. Kastid plastiku, klaasi, paberi ja muu ringlussevõetava materjali jaoks peaks olema selgelt märgistatud. Hea nipp on töölaudade alla prügikaste mitte panna – muidu visatakse enamasti kõik mittevajalik sinna, selle asemel, et kasutada eraldi sorteerimiskaste. Kui töötajad peavad püsti tõusma, et prügi ära visata, innustame inimesi ka liikuma.
Jäätmeid saab oluliselt vähendada, kui dokumente printida ainult vajadusel. Kui tõesti on vaja printida, siis võiks printida paberi mõlemale poolele.
Paljusid kontoritarbeid, nagu kaustu, ümbrikke ja muud saab ka korduvkasutada.
2. Energiatõhusus
Kui vähegi võimalik, kasutage looduslikku valgust – see on kõige tervislikum ja aitab vähendada ka elektriarveid! Looduslikku valgust saab suurendada, kui lisada rohkem aknaid ja klaasseinu ning kui töölauad paigutada lähemale looduslikele valgusallikatele.
Kontoris peaksid olema ainult energiatõhusad valgustid, nagu LED-lambid. Tuled, arvutid ja muud elektroonikaseadmed tuleks kindlasti välja lülitada, kui neid hetkel ei kasutata.
Energiatõhusust suurendavad ka programmeeritavad termostaadid, millega saab kütte- ja jahutussüsteeme efektiivselt reguleerida.
3. Kodukontor ja paindlik töökorraldus
Kodukontor ja paindlik töökorraldus vähendavad kontori ökoloogilist jalajälge. Kui vähem inimesi autoga tööle sõidavad, on sõidukiheitmeid vähem ning kahandate ka ettevõtte kütusekulu. Paindlik töökorraldus aitab luua tasakaalu töö ja eraelu vahel ning võimaldab inimestel anda endast töökohal parima, ilma, et peaks ohverdama olulisi eraelu aspekte.
Kui kontoris töötavate inimeste arv on pisem, toob see kaasa ka kokkuhoiu kontoripinna ja kommunaalkulude arvelt.
Kodukontor ja paindlik töökorraldus on atraktiivne ka värbamisel: see annab võimaluse meelitada ettevõttesse tööle kvalifitseeritud inimesi Eesti erinevatest nurkadest ja ka teistest riikidest.
4. Investeerige taastuvenergiasse
Üleminek keskkonnasõbralikele energiaallikatele, nagu päikesepaneelid või tuulegeneraatorid vähendab oluliselt teie kontori ökoloogilist jalajälge. Kuigi esialgne investeering on märkimisväärne, on pikemas plaanis kokkuhoid garanteeritud.
Eesti riiklikus energia- ja kliimakavas on planeeritud 2030. aastaks jõuda 42%-lise taastuvenergia osakaaluni energia summaarsest lõpptarbimisest. Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) haldab mitmeid taastuvenergeetikaga seotud toetusmeetmeid, lähemalt saab neist lugeda siit: https://www.kik.ee/et/toetatavad-tegevused
5. Säästke vett!
Vee säästmine on oluline aspekt teie kontori keskkonnamõju vähendamisel. Kõik lekked tuleks parandada nii kiiresti kui võimalik. Vett aitavad kokku hoida ka säästlikud segistid ja tulaletis kahesüsteemne loputuskast, mis võimaldab valida loputamiseks väiksema või suurema vee koguse vahel.
Kui võimalik, koguge vihmavett kontoris asuvate taimede kastmiseks ning valige põuakindlad taimed, mis palju vett ei vaja.
Vett aitab säästa ka “halli vee” ringlussevõtt näiteks tualetis. Hall vesi on termin, mida kasutatakse reovee kirjeldamiseks sellistest tegevustest nagu vannis ja duši all käimine ja nõude pesemine. Halli vett võib koguda ja korduvalt kasutada tegevustes, kus vesi ei pea olema joodav – nagu näiteks tualetis loputusveeks.
Eestis on võimalik saada oma kontorile ka Rohelise Kontori tunnistus, mis kehtib kolm aastat. Seda väljastab Eesti Keskkonnajuhtimise Assotsiatsioon (EKJA) ning taotlusprotsessi kohta saab lähemalt lugeda siit: https://ekja.ee/et/roheline-kontor/tunnistuse-taotlemine/