Kas odav hind on väärt meie tervist ja keskkonda?
Viimastel aastatel oleme töötanud eesti naistega, kes püüavad luua ettevõtteid, mis oleksid samaaegselt kasumlikud, keskkonnasõbralikud ja hoolivad inimeste tervise suhtes. Need on enamasti väikesed ettevõtted – loodud läbipaistvalt ja südamega. Ometi peavad nad konkureerima turul, kus eelistatud on tooted, mis kahjustavad tervist ja koormavad keskkonda, ent tunduvad odavamad. Tarbija valikutes on täna vähe läbipaistvust, kuid selle tegelikuks hinnaks võib olla meie enda, meie laste ja meid ümbritseva looduse tervis.
Internetist tuleb mürki
Euroopa Liit impordib ligi 4,6 miljardit madala väärtusega pakki aastas, millest 91% tuleb Hiinast – peamiselt platvormidelt nagu Shein, Temu ja Alibaba.
Eesti e-kaubanduse maht oli 2024. aastal 5,2 miljardit eurot. Üllataval kombel tellitakse 35% pakkidestvälismaalt, enamasti just eelmainitud Hiina e-poodidest. Näiteks oli Temu käive Eestis samal aastal 65 miljonit eurot (E-kaubanduse Liidu andmetel), mis on võrreldav Eesti oma ettevõtjate kogupakimahuga.
Tõepoolest, need kaubad on sageli odavad – aga vaid näiliselt. Suur osa nendest toodetest ei vasta Euroopa Liidu ohutusstandarditele: neis leidub keelatud aineid, ei järgita pakendinõudeid ega rakendata tarbijakaitse põhimõtteid. Tegelikult maksame nende eest oma tervise, oma laste tervise ja meie elukeskkonna arvelt.
Mis on odava hinna tegelik koostis?
Toodete koostist testitakse pidavalt. Euroopa Kemikaaliameti 2022.aastal läbi viidud uuring näitas, et 18% kauplustes müügil olevatest toodetest ei vasta EL nõuetele ehk neis oli mõne uuritud ohtliku aine sisaldus suurem kui seadusega lubatud. Kui aga pöörata pilgud veebi, siis on paraku need numbrid veelgi suuremad – 80% veebis müüdavatest mänguasjadest ei vasta EL-i ohutusstandarditele ning Taani uuring leidis, et iga 6 toodet 10st ei vasta nõuetele.
Tervisele ohtlikud ained, mida Hiina kaubad sageli sisaldavad on järgmised:
- Ftalaadid – plastide pehmendajad, mida leidub mänguasjades, kosmeetikas ja kodutarvetes. Sheini kingades leiti ftalaate koguses, mis ületas lubatud piiri 229 korda. Need on hormoonsüsteemi kahjustavad ained, mis on seotud viljakusprobleemide ja krooniliste haigustega.[1]
- Bisfenoolid (bisfenool A – BPA) – sünteetiline kemikaal, mida kasutatakse toidupakendites ja plasttoodetes. See mõjutab hormoonsüsteemi, kahjustab loodet ja reproduktiivvõimet.. Selle rühma enim kasutatud kemikaal, on bisfenool A ehk BPA. BPAd võib leiduda spordivarustuses, CD- ja DVD plaatides aga ka korduskasutatavates toidupakendites. [2]
- Formaldehüüd ja dioksaan – Formaldehüüd on kahjulik gaas, mida võib leida paljudest toodetes nt kosmeetikas ja tekstiilides. Tegemist on mürgiste omadustega ainega, mida loetakse väga mürgiseks ning kantserogeenseks (vähki tekitav) aineks. Dioksaani aurud on mürgised ning ka sellel ainel on kantserogeene toime.
Sheini küünelakkides leiti neid tasemetel, mis ületasid lubatud piire vastavalt 2 ja 3,6 korda.
Ja eks neid aineid on veelgi – melamiin, perfluoroühendid (ehk igavesed kemikaalid), raskemetallid.
Lisaks terviseriskidele on kaasneb nende toodetega ka lühike eluiga ja jäätmeteke:
- Üle poole kiirmoe (Temu, Shein jt) toodetest visatakse ära vähem kui aasta jooksul.
- 44% tagastatud toodetest Euroopas ei leia enam uut omanikku – need hävitatakse või põletatakse.
Aus ettevõtlus vajab ausat turgu
Samas arendavad Eesti väikeettevõtjad – enamasti just naised – tooteid, mis on loodud ausalt, läbimõeldult ja inimeste heaolu silmas pidades. Nad ei suuda konkureerida hinnas, sest peavad maksma makse, järgima kehtivaid seadusi, kaaluma iga koostisosa ja pakendi mõju keskkonnale ning kandma vastutust oma toote eest.
Me ei ole tegelikult nii rikkad, et saaksime endale lubada odavaid tooteid. Odav hind võib tuua kaasa suured kulud – meie tervisele, meie lastele ja meie loodusele. Ja kahjuks ei ole kaugel asuvatel tootjatel, kes neid reegleid rikuvad, mingitki huvi nende kulude eest vastutada. Meil aga on valik – eelistada siin Eestis toodetut ja ausalt loodut.
3K visiooni lahendused, mis kaitsevad tervist ja toetavad ausat ettevõtlust
Aprillis kogunesid naisettevõtjad ja panid kokku 3K visiooni, mille raames see teema tugevalt tõstatus: Kas odav hind on väärt meie tervist ja keskkonda?
Mis oleks lahendused?
Läbipaistvus e-kaubanduses
– Toodete koostis, päritolu ja ohutusstandardid peavad olema selgelt nähtavad.
– Tervist ohustavad tooted tuleb kõrvaldada või selgelt märgistada.
Toetus kohalikele ohututele ja looduslikele brändidele
– Eelistame riiklikes hangetes ja kampaaniates Eesti väiketooteid ja teenuseid.
– Loome platvormid, kus tarbija saab teha teadlikke valikuid.
Tarbijaharidus ja teavitustöö
– Räägime ausalt, mis on odava toote tegelik hind – tervisekahju, plastireostus, ebaõiglane töö.
– Tõstame esile neid, kes juba täna tegutsevad läbipaistvalt ja vastutustundlikult.
Odava hinnaga ei tohiks kaasneda mürgine kodu ega prügi täis planeet. Meie tervis ei ole kauplemisobjekt ning aus ettevõtlus ei tohi jääda kõrvale, sest kuskil mujal toodetakse odavamalt reegleid rikkudes.
Kui me tahame kohalikku, kestlikku ja konkurentsivõimelist Eestit, peame looma ausa turu – sellise, kus väärtustatakse ohutust, läbipaistvust ja hoolimist. Eesti naised, kes täna loovad rohelist ja hoolivat ettevõtlust, ei vaja ainult inspiratsiooni – nad vajavad toetavat süsteemi ja teadlikke tarbijaid.
3K visioon on meie ettepanek, kuidas selleni jõuda.
Artikli koostasid EENA Roheklubi asutajaliikmed:
Siiri Tiivits-Puttonen
Ettevõtja ja E-äri strateeg (25+ aastat)
Kai Klein
Balti Keskkonnafoorumi juhatuse liige-keskkonnaekspert
„Naised ettevõtluses – roheline ja hooliv maailm“ on viieaastane programm, mis toetab naisi looma ettevõtteid, mis ei kahjusta keskkonda ega kogukonda. Programmi fookuses on ettevõtlus, mis ühendab kestliku elustiili, empaatia ja kasumlikkuse. Sellest liikumisest on kasvanud välja 3K visioon – Kohalik, Kestlik ja Konkurentsivõimeline Eesti 2030. Programmi toetab Coca-Cola Foundation.
Viited:
https://taenk.dk/kemi/danish-consumer-council-think-chemicals
https://www.chemistryviews.org/hazardous-chemicals-detected-in-various-consumer-products/
https://echa.europa.eu/et/-/hazardous-chemicals-found-in-many-consumer-products
https://www.hbm4eu.eu/hbm4eu-substances/hbm4eu-priority-substances/
[1] https://www.hbm4eu.eu/wp-content/uploads/2019/09/Phthalates-Factsheet-HBM4EU_ET.pdf
[2] https://www.hbm4eu.eu/wp-content/uploads/2019/09/Bisphenols-factsheet-HBM4EU_ET.pdf