Abi roheterminoloogia mõistmisel
Ettevõtjatel, kes püüdlevad keskkonnasõbraliku ettevõtluse poole, tekib sageli küsimusi terminoloogia ja mõistete asjus. Mida üks või teine termin tähendab? Millised on eesti keeles uudisena kasutusele võetud rohemõisted? Mis on inglisekeelsete terminite eestkeelsed vasted?
Nendele küsimustele aitavad vastuseid leida allpool kirjeldatud sõnastikud.
- „SÄÄSTVA ARENGU SÕNASELETUSI“ on sõnastik, mis on mõeldud kõigile neile, kes oma töös, õpingutes või ühiskondlikus tegevuses puutuvad kokku säästva arengu alaste tekstidega, olgu siis planeerimise, juhtimise või keskkonnaga seoses. Sõnastikku on kogutud selles ainevallas peamiselt viimaste aastakümnete jooksul kasutusse tulnud mõisted nii keskkonna, majanduse kui ka inimarengu valdkonnast. Seletustes ei ole taotletud esitada uusi definitsioone, vaid avada mõistete üldine tähendus ja kasutus säästva arenguga seotud tekstides.
Sõnastik on valminud Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna keskuse, ÜRO arenguprogrammi ja keskkonnaministeeriumi koostöös.
- ROHEPÖÖRDE SÕNASTIK aitab paremini mõista terminoloogiat, mida kasutame, kui räägime rohepöördest ja sellega seotud valdkondadest. Loetelu täieneb ajas ja on kokku pandud Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskuse andmebaasi ja Riigikantselei rohepoliitika rakukese poolt.
- KESKKONATERVISHOIU SELETAV SÕNARAAMAT. Siit leiate üle pooleteise tuhande keskkonnatervishoiu ja sellega seonduvate valdkondade termini koos sünonüümi(de), ingliskeelse vaste ja termini lühikese eestikeelse seletusega avamaks selle tähendust ja kasutamist keskkonnatervishoiu kontekstis. Siia on koondatud keskkonnatervishoiu peamiste alavaldkondade terminid: tervis ja elukeskkond; tervise füüsikalised, keemilised ja bioloogilised ohutegurid; keskkonnatoksikoloogia ja -epidemioloogia; inimeste eksponeeritus keskkonnateguritele, ohutegurite ekspositsioonirajad, nende kontroll ja ohjamine; organismi vastupanu elukeskkonna ohutegurite kahjulikele toimetele, võimalikud tervisemõjud (toimed); keskkonnalähtese terviseriski analüüs. Lisaks eeltoodule on veel esitatud ökoloogia ning rahvatervishoiu, samuti meditsiini teistegi valdkondade põhimõisteid.
- EESTIKEELSE OSKUSSÕNAVARA KORRASTAMINE KLIIMAVALDKONNA NÄITEL. Mariliis Kolk’i magistritöö (2023) koondab 28 eestikeelset kliimapoliitika ja -teaduste terminit koos selgitustega.
https://ut.ee/sites/default/files/2023-06/Kolk_Mariliis_ENGO_mag_2023%20%28003%29.pdf
https://ut.ee/et/sisu/paarkummend-kliimamuutustega-seotud-terminit-said-eestikeelse-vaste
Loe ka:
Vaata veel lähemalt roheettevõtte loomise kohta Rohejuhendist Roheettevõtjale
LAE ROHEJUHEND ALLA SIIT