Helen Orav-Kotta, mentor ja Roheklubi asutaja
Olen mereökoloog ja Tartu Ülikooli Eesti Mereinstituudi kaasprofessor, kelle töö keskendub Läänemere elurikkuse säilitamisele, kliimamuutuste mõjude uurimisele ja keskkonnaharidusele. Oma esimese ettevõtte ja roheettevõte lõin juba 2008. aastal, tootes looduskosmeetikat, hiljem ka lapsega koos kasvavaid lasteriideid, töötades ökopoena. Täna olen seotud Eesti Looduskosmeetika Liidu juhtimisega ning osalen aktiivselt EENA Roheklubi tegevustes. Kui sageli jõutakse roheettevõtluse juurde ajapikku, praegu soovivad paljud ettevõtted oma keskkonna jalajälge vähendada, leida looduslikke lahendusi, siis minul teistsugused kogemused, kui öko- või roheettevõtena tegutseda, üldse puuduvad.
Loodustunnetuse sain kaasa juba oma perekonnast, vanematega sai sageli looduses viibitud. Keskkoolis käisin Eesti ühes tunnustatumas bioloogia kallakuga koolis ning sealt edasi oli juba üsna ennestmõistetav õppida keskkonnateadusi ka ülikoolis.
Kindlasti olen pärit ajast, ja mäletan seda, kus kaupade küllust ei esinenud, kõike püüti parandada, et need kestaksid võimalikult kaua. Praegune osta, kasuta, viska ära süsteem võib olla mugav, huvitav või saame seda endale lihtsalt majanduslikult lubada, aga on siiski täiesti ebaloomulik.
Kõige olulisem muutus, mida suurem osa Eestis või maailmas tegutsevaid ettevõtteid peaks kohe tegema, on leida tasakaal. Tasakaal looduskeskkonna säilimise ja säilitamise ning majandustegevuse vahel. Veel olulisem on arusaamine, kuidas looduses ja inimühiskonnas kõik on kõigega seotud. Kõik on üks! Rohepesu võiks ka jääda ajalukku. Panustan läbi oma eriala, nii palju kui võimalik, et eelnev täituks.
Vaatasin järgi, et olen erinevatel aegadel, erinevates ametites tegelenud väga erinevate teemadega – ökoloogia, keskkonnakeemia, keskkonnakaitse, biomajandus, bio- ja ökoinnovatsioon, loodusressursside kasutus, keskkonda taastavad (ettevõtlus) lahendused, ESG aruandlus, keskkonnamõjude kaardistamine, looduskeskkonda toetavate lahenduste disainimine ja kasutamine erinevates ettevõtetes, looduskosmeetika, loodus- ja keskkonnaharidus.
Kui mõni ettevõtja minu poole pöördub ja küsib, kuidas saan aidata neil oma ettevõtte tegevust kestlikuks kujundada, siis ühe lausega võiks see kõlada – “leiame keskkonnasõbralikud lahendused, et ettevõtte tegevus oleks jätkusuutlik ja keskkond hoitud”.
Roheklubi koondab aktiivseid ja ettevõtlikke looduskeskkonnast hoolivaid naisi väga erinevatelt elualadelt ning teiste klubiliikmete kogemused ja erialased teadmised on avardanud minu maailmapilti. Klubi liikmena hindan kogukonna toetust ja võimalust jagada kogemusi teiste keskkonnateadlike inimestega. Ühine tegutsemine tagab edu. Kindlasti on Roheklubi kaudu avanenud ka uusi tööalaseid võimalusi ja olen leidnud uusi koostööpartnereid.
Kes on Roheettevõtlus.ee tegijad?
Roheettevõtlus.ee portaali taga seisavad inspireerivad ja teadlikud naised, kes usuvad, et ettevõtlus saab olla korraga nii konkurentsivõimeline kui keskkonnahoidlik. Meie tiim koosneb eri valdkondade asjatundjatest – ettevõtjatest, strateegidest, rohementorite ja kommunikatsioonispetsialistidest –, keda ühendab ühine missioon: toetada väikeettevõtjaid roheteekonnal.
Portaali sisu ja suuna eest vastutab pühendunud toimetus, kes loob ja kureerib materjale, mis on:
-
praktilised ja kergesti rakendatavad,
-
suunatud roheliste muutuste algatamisele ettevõtetes,
-
julgustavad ettevõtjaid tegema teadlikumaid valikuid.
Lisaks pakub Roheettevõtlus.ee võimalust koostööks ja kogemuste vahetuseks, olles turvaline ja toetav ruum neile, kes soovivad liikuda keskkonnateadlikuma ettevõtluse suunas.
Käesolev rubriik tutvustab meie tegijaid – igaüks neist toob siia portaali oma erilise vaate ja panuse!