Kuidas luua organisatsioonis roheline töökultuur ja kaasata töötajaid? I osa
Autor: Ingrid Eomois
Keskkonnasõbraliku ettevõtte või organisatsiooni üheks oluliseks ülesandeks on oma töötajate tulemuslik kaasamine ja rohelise mõtteviisi propageerimine. Igal keskkonnateadlikul ettevõttel on vaja jätkusuutlikuse programmi, mis võimaldab töötajatel rakendada rohelisi algatusi, mis sobivad nii äritegevuse kui ka kogukonna prioriteetidega. “Rohelised meeskonnad” kaasavad inimesi erinevatelt organisatsiooni tasanditelt ning ühendavaid töötajaid, kes on pühendunud keskkonnasõbralikule mõtteviisile.
Roheline organisatsioonikultuur on abiks värbamisel
Iga ettevõtte eesmärgiks on värvata professionaalset ja kõrgelt kvalifitseeritud tööjõudu. Tänapäeval eelistab enamik töötajaid organisatsioone, mis propageerivad rohelist mõtteviisi. Eriti eelistab jätkusuutlikke ettevõtteid tööandjana noorem generatsioon. On selge, et keskkonnast hoolimine ja rohelised algatused lisavad väärtust ettevõtte äritegevusele.
Roheline organisatsioonikultuur parandab moraali ja tootlikkust
“Rohelised meeskonnad” ja keskkonnateemalised algatused töökohal on tõestanud, et need parandavad töötajate kaasatust ja moraali. Rahulolevad ja kaasatud töötajad on produktiivsemad, ettevõttele lojaalsemad ja samuti osalevad aktiivsemalt kogukonna tegemistes.
Tihti paneme tähele, et jätkusuutlikes organisatsioonides on töötajaskond efektiivsem ja loomingulisem: keskkonnasäästlik mõtlemine motiveerib töötajaid otsima uusi ja innovatiivseid viise ülesannete täitmiseks, samas ohverdamata kvaliteeti.
Ulatusliku uurimistöö käigus UCLA Andersoni juhtumiskoolis leiti, et rohelist mõtteviisi tähtsustavates ettevõtetes on töötajad keskmiselt 16% produktiivsemad, õnnelikumad ja motiveeritumad.
Roheline organisatsioonikultuur innustab kaasama kohalikku kogukonda
Keskkonnateadlik mõtlemine ei piirdu enamasti ainult organisatsioonisisese käitumise ja praktikatega, vaid sel on kõlapinda ka kohalikus kogukonnas. Tihti kattuvad ettevõttes käsitletud keskkonnaalased väljakutsed probleemidega kogukonnas ja töötajate isiklikus elus. Enamik inimesi soovib tänapäeval keskkonnahoidu positiivselt panustada. Kooskõlas eesmärgid aitavad rohelisi algatusi laiemalt mõtestada ning tekitada töötajates entusiasmi ka kodus ja kogukonnas keskonnaalaseid projekte ellu viima.
Sageli teevad rohelised organisatsioonid koostööd kogukonnaorganisatsioonide ja heategevuslike ühendustega. Hea mõte on toetada kohalikke algatusi ning miks mitte ka luua tooteid ja teenuseid mõeldes just kohalikele inimestele ja vajadustele.
Rohelises organisatsioonis väärtustatakse töötajad rohkem kui pelgalt “kasumimasinaid”. Töötajad teavad, et lisaks kasumile hoolib ettevõtte ka töötajate heaolust ja suurematest, planeedi tulevikuga seotud eesmärkidest. Üsna loomulikult on töö tohelises organisatsioonis, mis hoolib jätkusuutlikusest, töötajatele meelepärane ja tekitab uhkusetunnet. Töötajad on rahul, et nende tööandja mõistab sotsiaalse vastuse olulisust ning on valmis astuma vajalikke samme selle täitmiseks.
Töötajad tõlgendavad ettevõtte investeeringut rohelistesse eesmärkidesse kui pühendumist nende pikaajalise tervise ja heaolu tagamisele. See omakorda tugevdab kuuluvustunnet ja töötajate lojaalsust.