12 ideed roheettevõtluseks II osa
Autor: Ingrid Eomois
12 ideed roheettevõtluseks
- Jätkusuutlik ürituskorraldus
Jätkusuutlik ürituskorraldus tähendab selliste ürituste loomist, mis ei ole mitte ainult meeldejäävad ja edukad, vaid ka keskkonnasõbralikud ja sotsiaalselt vastutustundlikud. Keskkonnasõbralik ürituskorraldus vähendab ökoloogilist jalajälge ja edendab positiivset mõju kogukonnale. On võimalik pakkuda lahendusi ürituste korraldamisel, mis on majanduslikult mõttekad, aga samas ka keskkonnale kasulikud.
Ökoloogilist jalajälge saab vähendada kasutades taaskasutatavaid materjale, vähendades jäätmete hulka ja optimeerides ressursikasutust. Jätkusuutlik ürituskorraldus hoolib ka sotsiaalsest vastutusest – üritused on ligipääsetavad erinevatele sotsiaalsetele rühmadele ja neil on positiiivne mõju kogukonnale.
- Keskkonnasõbralik autopesula
Tavaline autopesu kasutab ühe auto pesemiseks umbes 150 liitrit vett ja kaubikute ja veoautode puhul on see kogus muidugi veelgi suurem. Suur veekasutus pole ainuke probleem – keskkonnale on kahjulikud ja jäätmevees sisalduvad seebid, õlid ja rasvad.
Keskkonnasõbralik autopesula paneb rõhku kontrollitud veekasutusele ja vastutustundlikule jäätmevee kõrvaldamisele.
- Mööbli restaureerimine
Euroopa Liidus visatakse ära aastas 10.78 miljonit tonni mööblit. Ainult umbes 10% vanast mööblist taaskasutatakse.
Kasutatud mööbli renoveerimine on ideaalne viis hoida armastatud mööbliesemeid prügilatesse sattumast ning pakkuda tarbijatele ainulaadset, moodsat ja vastupidavat mööblit. Mööblirestauraatoriks saab Eestis õppida näiteks Vana-Vigala Tehnika- ja Teeninduskoolis ja Haapsalu Kutsehariduskeskuses.
- Toidujäätmete kompostimine
Euroopa Liidus läheb igal aastal raisku ligi 59 miljonit tonni toitu – see teeb inimese kohta 131 kg jäätmeid aastas. Eli liikmesriigid plaanivad ÜRO kestliku arengu eesmärgi raames vähendada 2030. aastaks toidujäätmeid ühe elaniku kohta poole võrra.
Komposti kasutatakse peamiselt tugeva loodusliku väetisena. Kompostimisprotsess on lihtne ja äri alustamise kulud on suhteliselt madalad.
- Keskkonnasõbralikud lemmikloomatooted
Lemmikloomatooted on tihti täis plastikut, mis keskkonda ohustavad. Mõelge, kui palju kilekotte, palle, närimislelusid ja muid lemmikloomatooteid lõpetab prügilas!
Keskkonnasõbralikud tooted loomadele võivad olla väga erinevad: alates orgaanilistest ja ohututest šampoonidest kuni looduslike ja jäätmevabade närimisleude ning maiustusteni.
- Kunst taaskasutatud materjalidest
Ühe inimese prügi on teise aare, eriti kui valmistada sellest kunsti! Maailmas on palju hinnatud ja edukaid kunstnikke, kelle teosed valmivad taaskasutatud materjalidest – näiteks Vik Muniz, Nik Gentry ja Khalil Chishtee. Teise ringi poodidest leianb kasutatud raame ja lõuendeid. Vanakraamiturgudelt leiab põnevaid mööblitükke, kangaid, vaase ja muud, millest saab valmistada kauneid ja ainulaadseid kodukaunistusi.